Roland Garros, day 7: il programma completo del 28 Maggio

Philippe-Chatrier Court (dalle ore 11:00)

Seed Player Player Seed Competition
Parmentier (Fra) v Bacsinszky (Swi) 8 Women’s Singles
1 S Williams (US) v Mladenovic (Fra) 26 Women’s Singles
Gulbis (Lat) v Tsonga (Fra) 6 Men’s Singles
1 Djokovic (Ser) v Bedene (GB) Men’s Singles

Suzanne-Lenglen Court (dalle ore 11:00)

Seed Player Player Seed Competition
Zverev (Ger) v Thiem (Aut) 13 Men’s Singles
9 V Williams (US) v Cornet (Fra) Women’s Singles
12 Goffin (Bel) v Almagro (Spa) Men’s Singles
Puig (Pur) v Keys (US) 15 Women’s Singles

Court 1 (dalle ore 11:00)

Seed Player Player Seed Competition
18 Svitolina (Ukr) v Ivanovic (Ser) 14 Women’s Singles
11 Ferrer (Spa) v Lopez (Spa) 21 Men’s Singles
25 Cuevas (Uru) v Berdych (Cze) 7 Men’s Singles
Bertens (Ned) v Kasatkina (Rus) 29 Women’s Singles

Court 2 (dalle ore 11:00)

Seed Player Player Seed Competition
12 Suarez-Navarro (Spa) v Cibulkova (Svk) 22 Women’s Singles
1 Herbert (Fra)Mahut (Fra) v Kudla (US)Peralta (Chi) Men’s Doubles
Benneteau (Fra)Roger-Vasselin (Fra) v Pospisil (Can)Sock (US) 7 Men’s Doubles
Diatchenko (Rus)Voskoboeva(Kaz) v S Williams (US)V Williams (US) Women’s Doubles

Court 3 (dalle ore 11:00)

Seed Player Player Seed Competition
Mayer (Arg)Sousa (Por) v Guccione (Aus)Sa (Brz) Men’s Doubles
3 Chan (Tpe)Chan (Tpe) v Rae (GB)Smith (GB) Women’s Doubles
Butorac (US)Lipsky (US) v Kubot (Pol)Peya (Aut) 9 Men’s Doubles
Parra Santonja (Spa)Pavic(Cro) v Mladenovic (Fra)Herbert(Fra) 3 Mixed Doubles
Cornet (Fra)Eysseric (Fra) v Savchuk (Ukr)Qureshi(Pkn) Mixed Doubles

Court 6 (dalle ore 11:00)

Seed Player Player Seed Competition
Putintseva (Kaz) v Knapp (Ita) 5 Women’s Singles
Guez (Fra)Millot (Fra) v Murray (GB)Soares(Brz) 4 Men’s Doubles
4 Shvedova (Kaz)Mergea(Rom) v Hingis (Swi)Paes (Ind) Mixed Doubles
Coric (Cro) v Bautista-Agut (Spa) 14 Men’s Singles

Court 16 (dalle ore 12:00)

Seed Player Player Seed Competition
Gasparyan(Rus)Kuznetsova (Rus) v Jurak (Cro)Konjuh (Cro) Women’s Doubles
Friedsam (Ger)Siegemund(Ger) v Krajicek (Ned)Strycova(Cze) Women’s Doubles
Klepac (Slo)Huey (Phi) v Vesnina (Rus)Soares (Brz) 5 Mixed Doubles
Maria (Ger)Mahut (Fra) v Kudryavtseva(Rus)Bopanna (Ind) Mixed Doubles

Court 17 (dalle ore 12:00)

Seed Player Player Seed Competition
11 Klepac (Slo)Srebotnik (Slo) v Doi (Jpn)Osaka (Jpn) Women’s Doubles
Carreno-Busta (Spa)Marrero(Spa) v Stepanek (Cze)Zimonjic(Ser) 12 Men’s Doubles
14 Nestor (Can)Qureshi (Pkn) v Erlich (Isr)Fleming (GB) Men’s Doubles
8 Vandeweghe (US)Bryan (US) v Chuang (Tpe)Kontinen(Fin) Mixed Doubles
7 Chan (Tpe)Mirnyi (Blr) v Jankovic (Ser)Zimonjic(Ser) Mixed Doubles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here